Thursday, October 9, 2014

Paide-Türi rahvajooks 2014

Võtsin esimest korda teekonna Paidest Türile ette aastal 1983. Toona kiiret polnud, lõppajaks märgiti protokolli hästi meeldejääv tulemus: 1:11:11. Lõpuprotokoll saadaval: http://www.rahvajooks.ee/arhiiv/20.html-1983/20-1983 Sel pühapäeval nii rahulikult võtta ei saanud, tegemist on ju Linnajooksude sarja viimase etapiga, kus reastatakse lõplik järjestus. Kuidas ma oma elu parima jooksu tegin, sellest alljärgnev jutt.Viimased 500 meetrit nii Paide-Türi kui ka Linnajooksude lõpuni. 
Tänud Mallorile foto eest!

Käesolev jooksublogi on vormistatud võistluspäeviku võtmes, analüüsimaks põhjusi, miks antud rahvajooks just nii läks. Tallinna maraton viidi võistluskalendris võrreldes eelmiste aastatega ühe nädala võrra hilisemaks, vahe Paide-Türiga kahanes kolmele nädalale. Võtmesõnadeks said taastumine ja Kahe Silla Jooksu kiiruste taastamine. Kasutasin tagasitulekuks eelmisel aastal end edukalt tõestanud ekidenide seeriat. Esmalt Pärnu-Jaagupi poolmaratoni ekiden, kus jooksin Täppsportlaste seeniorite mansa viimast etappi. Toimus see suurepärane üritus Tallinna maratonist kõigest nädal hiljem. Loomulikult olid kiirused sõna otseses mõttes kohutavad, kaks viimast kilomeetrit kolmest kulgesid maratoni tempos. Hoopis olulisem oli praktiliselt kogu Täppsportlaste kamba kokkusaamine. Osalesime nelja tiimiga, koos Rihoga oli meid kohal 25 täppi. Ahjaa, auhinnaks saadud tekk on elu mugavaim! Tasub jooksmas käia! :-)Täppsportlased kui Pärnu-Jaagupi ekideni parimad meesseeniorid

Nädal hiljem toimusid Lillepi pargis ekideni Eesti meistrivõistlused, millest Täppsportlased võtsid esimest korda ametlikult osa. Juhtus see, mida olen aastaid Tallinna maratoni puhul kartnud. Tuul tahtis meid jooksurajal tagasi lükata, Lillepi pargi mereäärne pool kilomeetrit võttis ikka tempot kõvasti alla. Kuidas sellise tuulega oleks Tallinna maratoni läbiviidud, selle kohta puudub fantaasia.Ekideni Eesti meistrivõistlused Lillepi pargis

Viimased päevad enne Paide-Türi jooksu olid ärevad. Ekidenid erilist enesekindlust ei sisendanud. Sa võid küll maratoni väga hea enesetundega läbida, kuid taastumine võtab ikkagi nädalaid aega. Kasutasin paaril päeval vahurulli, püüdlikult venitasin. Neljapäevasel rahulikul otsal pidin kiirelt vilkuva rohelisega üle tee jooksma, äkkspurt tuli võimsalt välja. Ahhaa, midagi hakkab tulema?


Sõidame Täppsportlaste bussiga Paidesse, jutuks tuli stardiprotokoll. Lappan ja lappan, kuid enda nime ei leia. Paanika osakond. Äkki leian end eliitrühmast, nii http://www.rahvajooks.ee/nimekiri.html igal juhul väitis. 27 meest ja 13 naist said endale nimelise Paide-Türi rahvajooksu rinnanumbri. Kuidas ma eliiti sattusin, pole aimugi. Niigi hõre tunne muutus juba naljakaks.Noblesse oblige!

Stardieelsetel tundidel GO Energy laadimine. Kaal langes viimase kuuga 79 kilogrammini, kevadisest 3-4 kilo väiksemaks. Paides valitsenud tuul ja rõskus puges kontide vahele, puudus kaitsev rasvakiht. Kuidas riietuda sellise ilmaga? Avastasin netist ühe jooksuriietuse rusikareegli. Tee olemasolev ilm mõttes 10 kraadi soojemaks! Mis sa siis selga paneks? Vot sellise riietusega minegi võistlema. Panin selga T-särgi, kuid ka maika oleks OK olnud. Tavapärase Paide-Türi trassi vastutuulega oleks maika puhul õlavööde külma saanud, aga sel pühapäeval oli kõik teisiti. Kiirelt stardijoonel rivistumine, saaks juba liikuma! Paide-Türi rahvajooksu stardiootel


Saime lõpuks ometi liikvele!

Esimesed meetrid joostud!

Madis Metsaga olime koos esimestest meetritest alates


Esimeste kilomeetrite kestel moodustuvad selle jooksu pundid 


Oleme veel kaitsva Paide linna tänavate varjus

Teise kilomeetri kestel moodustus meie punt esimeseks viieks kilomeetriks

Esimesed kaks kilomeetrit kulgevad Paide tänavate varjus, jooksjad on justkui ema üsas. Just seal toimub lahingrühmade moodustumine, kes lähevad kolmanda kilomeetri alguses oleval ringteel lahingusse avatud väljade tuultega. Paide-Türi rahvajooksu vanasõna kohaselt on tuul alati tugev ja on vastu. Esimene kilomeeter läbiti meie pundi poolt ajaga 3:33, tavapärane algus rahvajooksudel. Aga kui ka teiseks kilomeetriks saime aja 3:33, siis tekkis esimest korda aimdus, et täna on midagi teisiti. Enesetunne oli suurepärane, tempod sobisid. Pistsime kolmanda kilomeetri alguses nina Paide vahelt välja ja meid tabas üllatus. Kui üldse tuult oli, siis tagatipuks oli see veel tagant. Avatud välja kolmanda ja neljanda kilomeetri läbisime 3:36 ja 3:38 tempoga. Need on just need kilomeetrid, kus kõik tavapäraselt hirmsas vastutuules hanereas tuult murravad. Aga mitte sel pühapäeval! Voila! Siit tuleb midagi! Üks märkus veel. Ka Ülemiste Järvejooks, Kahe Silla Jooks ja Tallinna maraton peeti väga heades ilmastikutingimustes, kõrgemad väed on sügiseseid rahvajookse hoidnud!Nüüd on lõplik punt koos!

Punt töötas hästi, vedasime Madis Metsaga vaheldumisi. Järjekordse vahetuse ajal hüüdsin taha: tulge nüüd vedama! Hetk vaikust, vaatasin igaks juhuks uuesti taha. Seal oli Kergejõustiku Liidu kestvusalade alarühma juht Toomas Tarm, kes sekundi jooksul seedis ootamatut käsku ja siis läks punti vedama. Au ja kuulsus talle, jooksurahvas on demokraatlik rahvas. Punti veavad kõik, olenemata staatusest.


Kiirused säilusid, tekkis ootamatu hasart. Kaua ma vastu pean? Kirna mägi tuli siiski vaevaliselt, ütlesin Madis Metsale ausalt, et olen veidi läbi omadega. Veereme mäest alla ja eluvaim tuli sisse. Püüdsime Madisega uuesti kinni Enno Torimi ja triatloni taustaga Taavi Kaivi. Päästev Türi juba paistab

Türile jõudes muutus järjest olulisemaks ainult üks küsimus - kaua ma vastu pean, sest neid kiirusi pole ma kunagi varem rahvajooksudel saanud. Garmin Connect teavitas mind hiljem uuest 5 km rekordist 17:58 ja 10 km rekordist 36:34. Eht inglise viisakusega küsis Garmin Connecti programm, kas ma aktsepteerin neid rekordeid? Mulle tundus, et üksjagu kiirustamist Paide Türi vahel oli, miks mitte? ;-)


Kütus lõppes viimaseks kilomeetriks. Kuidagi venitasin end lõpusirgeni, siis lõpujooneni. Distants staadionil oli niiii paganama pikk! Lõin kella kinni ja väga äkki vaatas mulle vastu lõppaeg 49:44,5! Rahvajooksudel on harrastajale mitu maagilist piiri. Paide-Türi maagiline piir on lõppaeg alla 50 minuti. See on nüüd käes! Ees on ootamas Tartu 23,4 km Jooksumaratoni aeg alla 1:30, poolmaratoni aeg alla 1:20. Ülemiste Järve 50 minutit on vist liiga karm?Championchip.ee ülevaade Paide-Türi 2014 rahvajooksust

Paide-Türi 2014 Garmin Connecti pilgu läbi

Paide-Türi 2014 kilomeetrite vaheajad


Linnajooksude sarja võitluskaaslased ilusti reas, järgmise aastani!


Hinges on rahu, Linnajooksude sari on edukalt läbitud, tasuks 12. koht!

6 comments:

 1. See oli tõesti võimas jooks. Aga tuleb ka tunnistada, et selliseid ilmastikutingimusi ei mäletagi. Tuleb meelde aasta 2009, kus tormini paisunud vastutuules ja rahes andis tulemus 53.57 samuti mulle 36. koha. Toonase võidumehe Nurme aeg oli koguni 4 minutit kehvem tänastest aegadest. Aga peab endas ka sisu olema, et see ära realiseerida.

  ReplyDelete
 2. Lauri, kõrgemad väed on rahvajookse alates Ülemiste Järvekast hoidnud. Tallinna maratoni margiilmast ei räägigi, Pärnus Kahel Sillal oli superhea ilm. Nüüdki oleks patt kurta kehvade tingimuste üle. Samas nõus - margiilm üksinda ei jookse, võimalus tuleb ise realiseerida. Sulle hoian pöialt ja okas päkka Haanja 100-ks. Ise valmistun Saaremaa Kolme Päeva Jooksuks.

  ReplyDelete
 3. Kahju et arhiivis osa aastate täielikud protokollid puuduvad. 80. lõpus oli mu isa ka aktiivne Paide-Türi jooksust osavõtja. Kahjuks on paberprotokollid meil kuhugi kaduma läinud. Huvitav oleks aegu võrrelda. Kuigi toona oli rada 13.4km ja finiš teisel staadionil. Mäletan kuidas ma 6-8 aastase poisina alati isa finišit ootasin ja ise unistasin kord selle jooksu lõpetada.

  ReplyDelete
 4. Lauri, vaata kui olulised on lastejooksud! Need 400-500 meetrit jäävad selgelt meelde ja töötavad tuleviku nimel! Ilusad mälestused sul! :-)

  ReplyDelete
 5. Kena jooks ja tulemus - eriti veel ühtlane tempo jaotus selle raja kohta.
  Vast väike superkompensatsioon maratonist ka ehk tekkis õigel ajal :)
  Omal meenub harvadest kordadest, mil Paidest olen Türile lipanud, 1x sub 50.
  Saaremaal varbad joonel seega- mul esimene kord seal.

  ReplyDelete